4 Soru-4 Cevap: Covid-19 Aşısı Hakkında ki Endişeler

Covid-19 aşısı ve beraberinde getirdiği tartışmalar son günlerde hayatımızın tam ortasında yer alıyor. Adeta tüm dünya aşı ve maske arasında sıkışmış durumda. Ruzname.Org olarak aşılar hakkında uzmanına sizler için, halk arasında çokça dillendirilen ve endişeye yol açan 4 soruyu sorduk ve 4 cevap aldık.

covid-19 aşısı, koronavirüs aşısı

Soru 1: Aşının içeriği nedir? İçinde cenin olduğu iddiası doğru mudur?

Geleneksel aşılar virüsün bir parçasını veya tamamını içermektedir. Bu tip aşıların üretilebilmesi için canlı organizmalara veya yumurtaya ihtiyaç vardır. Ancak yeni geliştirilen RNA aşıları sadece Covid-19 virüsünün spike proteinini üreten mRNA’yı içermektedir. covid-19 aşısı

Bu mRNA insan vücuduna girdiğinde virüsün önemli, tanımlayıcı bir kısmı olan spike proteinleri sentezlenmektedir. Oluşan bu protein insan vücuduna yabancı olduğundan buna karşı antikor geliştirilmekte ve böylece virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi onunla mücadele etmeye hazır hale gelmektedir.

RNA aşısının içerisinde şu 4 unsur bulunur:

– mRNA

– Lipid : Suda çözünmeyen yağ molekülleridir. mRNA’nın vücuda girene kadar korunmasını sağlar.

– Tuzlar ve Aminler : Aşının pH düzeyini vücudun ki ile yakın tutmayı ve vücuda verildiğinde zarar oluşturmamasını amaçlar.

– Şeker : Yağ baloncuklarının birbirine yapışmamasını sağlar.

Not: RNA aşısında; cenin(embriyo), DNA, kan ürünleri, gluten, yumurta proteinleri, domuz ürünleri ve Mikroçip bulunmaz.


covid-19 aşısı

2.     Aşı yapıldıktan sonra tekrar hastalanılabilir deniliyor? İki kez yapılacak aşıda tekrar hastalanılacaksa neden Covid-19 aşısı yapılıyor?

Aşılar yüzde yüz koruyucu değildir. Covid-19 aşısı için koruyuculuk oranları yüksek olup, yaklaşık %95 civarındadır. (Pfizer/Biontech: %95, Moderna: %94,1, Sinovac: %79,3-%86) Ancak, toplumun yaklaşık %60’ının bağışıklık kazanması durumunda virüsün yayılma imkânı kalmayacağı için hastalıkla mücadele edilebilecektir. O nedenle, aşı olmayı sadece kişinin kendisinin değil, toplumun da korunması açısından değerlendirmek gerekir.


covid-19 aşısı

3.     “Aşı olanlar bir yıl içinde çocuk sahibi olamıyor!” deniyor. Sonra ki yıllarda etkisi devam etmeyeceği ne malum? “Bir ülkede başka bir aşı denemesi yapılmış ve o ülkede 15-40 yaş arası 300.000 kadının kısır kalmış!” şeklinde bir bilgi var. Covid-19 aşısı ile ilgili benzer bir durum olabilir mi?

Covid-19 aşısı için kısırlığa yol açtığını gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yine de söylentileri bertaraf edecek bir araştırma 60 gönüllü üzerinde halihazırda devam etmektedir. Bu araştırmanın sonuçlarının Haziran 2021’de yayınlanması beklenmektedir.

Kısırlığın hem erkeğe hem de kadına bağlı sebepleri olabilir. 2012 yılında yayımlanan kapsamlı bir araştırmada dünya genelinde kadınların %1,9’unun hiç çocuk sahibi olamadıkları, %10,5’inin de ilk çocuktan sonra tekrar çocuklarının olmadığı bildirilmiştir. Türkiye için ise bu oranlar dünya genelinden daha yüksek değildir.


covid-19 aşısı

4.     “DNA etkilenme durumu var, değişim olabilir!” deniyor. Böyle bir değişim bir sonraki nesle geçer mi?

RNA aşısındaki mRNA’nın insan DNA’sını etkileyebileceğini gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Kaldı ki, her gün aldığımız besinlerle, böcek ısırmalarıyla ve başka yollarla sayısız farklı DNA vücudumuza girmektedir. İnsan DNA’sını değiştirmek teorik olarak dahi çok zor bir işlemdir.

Laboratuvar ortamında CRISPR-Cas9 adı verilen “DNA makası” keşifleri için Emmanuelle Charpentier ve Jennifer Doudna 2020 yılında Nobel ödülüne layık görülmüştür. Dolayısıyla, laboratuvar ortamında özel teknikler kullanılarak başarması zor olan bir işlemin Covid-19 aşısı veya herhangi bir aşı ile rastgele ortaya çıkması düşünülemez.

Daha fazlası için 50’den fazla soruya cevap alabileceğiniz Sağlık Bakanlığı’na ait aşağıda ki sayfaya da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.