Radyo Tiyatrosu Özleyenlere Bir Demet Tavsiye

Radyo tiyatrosu denilince bir çoğumuzun zihninde çocukluk çağı canlanıyor olsa gerek. O dönem radyo tiyatrosu dinlemek; tableti, telefonu, bilgisayarı, interneti ve hatta belki televizyonu bile olmayan küçük bir çocuğun hayal dünyasını besleyen önemli bir ritüeldi. Akşam veya sabah yayınlandığı saatte evi bir sessizliğin kapladığını ve tüm aile fertlerinin radyonun başında toplandığını; ancak Arkası yarın!” cümlesi duyulunca bu büyülü dünyadan sıyrıldıklarını görürdünüz.

Sanki tüm gizem bu cümlede saklıydı: “Arkası yarın!” Merak duygusunu kamçılayan o bekleyiş ve hayal dünyasının uçsuzluğuna açılmış zihninizin yelkenlerini şişiren betimlemelerle yediden yetmişe her nesle hitap eden renkli bir alışkanlıktı. Sanki o stüdyoda, mikrofonun başında seslendirme sanatçıları değil de, betimlenen kıyafetleri ve özellikleriyle hikayede ki kahramanlar varmış gibi hissederdiniz. Hikaye ilerledikçe o karakterler gözünüzde canlanmakla kalmaz, stüdyodan çıkıp, mekanlar ve olaylarla beraber hayal dünyanızın derinliklerinde harekete geçerdi.

radyo tiyatrosu

O kadar eskiye gitmeye lüzum yok, ben hala dinliyorum dediğinizi duyar gibiyiz. Evet geçmişte; TRT, NTV, TGRT gibi bir çok farklı radyoda yayınlanırken, günümüzde de TRT radyo tiyatrosu arşivi yayınlarını hala sürdürüyor. Bu geleneğe sahip çıkarak arkası yarın müdavimlerine sunduğu imkan için TRT’ye teşekkür etmeliyiz.

Son yıllarda TV veya ücretli platformların sunduğu diziler çoğu zamanımızı alıyor. Kalan zamanınızda benzer bir tat arıyorsanız radyo tiyatrosunun günümüzde ki karşılığı belki sesli kitap ve Podcast‘ler olabilir. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bu türlerin bir radyo tiyatrosu lezzeti verdiğini iddia edemeyiz. Ancak talepler üzerine sesli kitap tavsiyelerimiz de olmuştu. İlginizi çekiyorsa “Kültür Seviyenizi Artıracak 14 Ücretsiz Sesli Kitap” yazımızı inceleyebilirsiniz.

radyo

İnternet çağını yaşıyor olmamızın bizden aldıklarının yanında getirdikleri de var. Bunlardan belki de en önemlisi eskiye dair ne varsa arşivlerden kolayca ulaşabiliyor olmamızdır. Youtubeda gün içerisinde bir çoğumuzun muhakkak uğradığı bir platform. Burada da radyo tiyatrosu dinleyebileceğiniz bir çok kanal bulunuyor.

Bizde bu nostaljik alışkanlığınıza sizi götürmek ve “Gözümde canlanır, koskoca mazi!” dedirtmek için bu konuyu ele aldık. Sadece nostalji arayanlar için değil, eğer daha önce bir radyo tiyatrosu veya arkası yarın dinlemediyseniz, bu ilk deneyiminiz için de uygun bir seçki olacaktır.


Victor Hugo – SEFİLLER


Albert Camus – YANLIŞLIK


Agatha Christie – KATİL KİM?


Reşat Nuri Güntekin – ACIMAK


Agatha Christie – VE PERDE İNDİ!


Muzaffer İzgü – HUZUR APARTMANI


Alexandre Dumas – MONTE KRISTO KONTU


Victor Hugo – BİR İDAM MAHKUMUNUN SON GÜNÜ


Elbette seçenekler bunlarla sınırlı değil. Burada size bir demet radyo tiyatrosu sunmak istedik. İleride daha yerel ve bize ait hikayelerden oluşan bir radyo tiyatrosu seçkisi de yapabiliriz. Siz şimdilik bunları dinleyedurun. Daha paylaşacağımız o kadar çok güzellik var ki… Başka güzelliklerde buluşmak dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.Paylaşımlardan anında haberdar olmak için BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.