İngilizce Öğrenmek için En İyi 10 Mobil Uygulama

İngilizce öğrenmek günümüzde bir çoğumuz için önemli bir hedef haline geldi. Eğitim ve iş hayatında, hatta günlük hayatta İngilizce biliyor olmak bizi diğerlerinden ayırt eden ve önemli avantajlar sağlayan bir nitelik olarak öne çıkıyor. İngilizce öğrenmek için; okul, kurs gibi klasik yöntemlerin dışında farklı yöntemler ise daha çok ilgi görüyor.

“İngilizce öğrenmek için mobil uygulama, dizi, kitap, video veya tekniklerden hangilerini kullanmalıyız?” gibi sorular da bu anlamda bir çok insanın zihnini kurcalıyor.

Ruzname editörleri olarak bu yazımızda İngilizce öğrenme konusunda ki en faydalı ve pratik mobil uygulamaları deneyimlere dayanarak sizlerle paylaşacağız.

Bu uygulamaları kullanarak günün büyük bölümünde elinizde olan mobil cihazlardan veya izlediğiniz Netflix dizilerinden nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi göreceksiniz.

Düşünce dilden, dil düşünceden doğar.

Eflatun

Genel İngilizce

1) Duolingo

duolingo

Bol bol pratik yapmanızı sağlayan ve İngilizce öğrenmek için kullanılabilecek en temel uygulamalardan biri. Eğlenceli ve tamamen ücretsiz bir şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsanız; Duolingo tam size göre bir uygulama. Yanlış cevap verdiğinizde can kaybediyorsunuz, dersleri tamamladıkça ileri seviyelere geçiyorsunuz ve bazı ödüller kazanabiliyorsunuz. Son ve güzel bir özelliği de size günlük olarak kendini hatırlatıp derslere düzenli katılımınızı sağlıyor.

2) Busuu

busuu

Bol pratik yapmayı grammer çalışmak ile çok güzel bir şekilde birleştiren müthiş bir uygulama. Listening, writing ve grammer çok güzel olarak harmanlanmış. Her seviye 30 ders olarak ele alınıyor, yani ilk 30 dersi bitirince A1 seviyesini bitirmiş oluyorsunuz ve sonunda geçebilmeniz için sizi bir sınava tabi tutuyor. Ayrıca çalışırken çok hata yaptığınız konuları ve kelimeleri sistem otomatik olarak bir havuzda topluyor. Yani zayıf olduğunuz kelimeleri ve konuları görebiliyorsunuz.

Kelime Bilgisi – Vocabulary

3) Word Up

word up

Bu uygulama tamamen kelime bilginizi geliştirmek için yapılmış. Kelime ezberlemekten çok, öğrenmek istediğiniz kelimelerin tüm formlarını detaylı ve sıkıcı olmayacak şekilde öğretiyor. Ayrıca bu uygulamada da havuz sistemi var. Kelimeleri öğrenecekleriniz ve öğrendikleriniz olarak sınıflandırabiliyorsunuz. Bilmediğiniz kelimeleri tespit ettikten sonra bu kelimeleri önem ve kullanım sıklığı sırasına göre öğrenmenizi sağlıyor. Bunu yaparken filmlerden, şarkılardan alıntılarla hem öğrenme sürecinizi sıkıcılıktan kurtarıyor hem de akılda kalıcı bir öğrenim deneyimi yaşatıyor.

4) Flashcard

flashcard

Bu uygulama tamamen kelime ezberlemek için yapılmış. Ancak dil öğrenmeye yeni başlayanlar için uygun değil, çünkü kelimeler biraz zor diyebiliriz. Kelime öğrenmek için çok etkili ve güzel bir uygulama. Her kartı örnek ve kelimenin tanımı ile görüntüsünü içeriyor. Yalnızca Android cihazlarda kullanılabiliyor.

Dil Bilgisi – Grammar

5) English Grammar Book

English Grammar Book

Bu uygulama bir dil bilgisi-grammar kitabı ve 138 popüler dil bilgisi kuralını kapsıyor. Açıklamalar gayet basit ve çok sayıda örnekle süslenmiş. Üstelik eğlenceli sınavlar da içeriyor.

6) English Grammar Lite

English Grammar Lite

Bir dil bilgisi-grammar uygulaması olarak kelimelerin dil bilgisi kurallarına bağlı olarak doğru kullanımını sağlamayı amaçlıyor. Yalnızca Android cihazlar için kullanılabiliyor.

7) British Counsil Grammar

British Counsil Grammar

Bu uygulama çalıştığınız grammar konularından test çözmek için çok iyi. Yanıtlamanız için sizi bekleyen binlerce soru var. Başlangıç, temel, orta ve ileri seviye olmak üzere 4 farklı seviyede grammar etkinlikleri bulunuyor. Her seviye için 600’den fazla gramer etkinliği barındırıyor. Aynı zamanda Zamanlar, Soru Eklentileri, Edatlar, Şart Kipleri gibi yaklaşık 25 farklı grammar konusu içeriyor. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli testler ve eşleştirmeler gibi 10 farklı etkinlik türü bulunuyor.

Dinleme – Listening

8) English Listening Test

English Listening Test

İsminden anlaşılacağı gibi sadece listening testlerinin olduğu güzel bir uygulama. Hızla ve sistematik olarak dinleme becerilerinizi, her yerde geliştirmeniz için olanak sağlıyor. Kolay, orta, zor, çok zor olarak düzenlenmiş seviyelere ayrılıyor. Dinleme yeterliliğiniz geliştikçe, daha zor düzeyleri ve makaleleri seçebilirsiniz. Yalnızca Android uygulaması bulunuyor.

9) Voscreen

Voscreen

Listening çalışmasını çok güzel bir şekilde sunmuşlar. Seviyeler ve seçenekler var, seçtiğiniz seviyeye göre ekrana kısa kısa 5’er 10’ar saniyelik filmlerden alınmış parçalar geliyor ve sizden doğru olan çeviriyi seçmeniz isteniyor. Sesli diyaloglar sayesinde İngilizce kelimelerin telaffuzlarını da kolayca öğrenebilirsiniz. Günde ortalama 20 dakikanızı ayırarak sizi tatmin edecek bir gelişim sağlayabilirsiniz. Listening alanında gerçekten çok başarılı bir uygulama.

10) Language Learning With Netflix

Language Learning With Netflix

Netflix ile yüzde yüz uyumlu çalıșan bir Google Chrome eklentisi. Ayrıca Youtube ile de kısmen uyumlu çalıșıyor. Bu eklenti ile izlediğiniz dizinin ingilizce metni ekranda yan tarafta akıyor ve ekran içinde hem türkçe, hem ingilizce o an konușulan cümle geliyor. Öğrenmeniz gereken önemli kelimeleri öneren bir pop-up sözlük de bulunuyor. Bir çok faydalı detaylar var. Genel olarak dil öğrenmek için çok pratik ve kullanıșlı.


Mobil cihazınızla yapabileceğiniz bir başka faydalı aktivite için Kültür Seviyenizi Artıracak 14 Ücretsiz Sesli Kitap yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.