PowerPoint Kullanırken İşinize Yarayacak 10 Harika Özellik

PowerPoint programı özellikle eğitim ve iş hayatında sıkça kullanılıyor. Bir çok alanda kullanıcı veya izleyici olarak rastladığımız bu sunum programına ait özelliklere daha detaylı bakma ihtiyacı hissediliyor. Bu program hakkında mutlaka bilmeniz gereken harika özellikleri sizin için listeledik.

1. GENEL ÖZELLİKLER

 • Microsoft Office bileşenlerinden biri olan PowerPoint dosyalarına Sunu adı verilir ve bir sunu çok sayıda slayttan oluşur.
 • Kaydederken çalışma dosyası olarak yani PowerPoint sunusu olarak kaydederseniz aynı veya farklı bir cihazda açabilmeniz için PowerPoint programının yüklü olması gerekir ve açtığınızda çalışma sayfası olarak karşınıza çıkar. Ancak eğer bir PowerPoint gösterisi olarak kaydederseniz aynı veya farklı bir cihazda açabilmeniz için PowerPoint programının yüklü olması gerekmediği gibi doğrudan bir slayt gösterisi olarak başlatılır.
 • PowerPoint gösterisi olarak kaydedilen bir sunu üzerinde değişiklik yapabilmeniz için; PowerPoint programına girip “Aç” seçeneği ile bu dosyayı seçerek açmanız gerekir.
 • CTRL tuşuna basılı tutarak ardışık olmayan slaytları seçerek işlem yapabileceğiniz gibi, örneğin 1’den 4’e kadar seçmek için SHIFT tuşuna basılı tutarak önce 1 sonra 4.slayta fare ile tıklayarak da seçebilirsiniz.
 • Çalışma sayfanızda olan bir slaytın sunumunuzda yer almasını istemiyorsanız ilgili slaytın üzerine gelerek fare ile sağ tuşa tıklayıp “Gizle” seçeneğini kullanabilirsiniz

2. KAYDET

Kaydetme işlemi yapıldığında sununun içinde kullandığınız multimedya öğelerini (ses, resim, video vb.) sistem kaydetmez. Bir başka cihazda PowerPoint gösterisi yayınlamak istediğinizde bu ögeler çalışmaz. Bunun önüne manuel olarak bir klasör içine sunu ve multimedya öğelerini koyarak geçebililirsiniz. Aynı zamanda “DIŞA AKTAR” bölümünden sunuyu “CD İÇİN PAKETLE” seçeneğini de kullanabilirsiniz. Böylece sunumunuz için gerekli tüm öğeler otomatik olarak kaydedilmiş olur.

3. YENİ SLAYT

 • Yeni slayt oluştururken boş sayfa formatını seçip sonra düzenlemek ve hizalamakla uğraşmanıza gerek yok. Bu kısmından size uygun şablonu seçerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
powerpoint, microsoft office, yeni slayt ekle

4. EKLE

 • Bu menüden “Şekiller” kısmına tıklayıp en altta ki “Eylem düğmeleri seçeneği ile slaytlarınızın dilediğiniz kısmına dilediğiniz komutu gerçekleştirecek veya belirlediğiniz web adresi, dosya konumu gibi yerlere köprü oluşturacak bir kısa yol oluşturabilirsiniz.
 • PowerPoint sunumunuza ses ve video ekleyebilirsiniz. Ayrıca açılan bağlantılı menülerden kırpma, başlangıç-bitiş efekti, biçim gibi çok sayıda kullanışlı seçenekten faydalanabilirsiniz.

5. TASARIM

 • PowerPoint sunumunuzun ilk slaytına, tüm slaytlara veya seçeceğiniz slaytlara sunumunuza görsellik katacak temalar ekleyebilirsiniz.

6. GEÇİŞLER

 • Slaytlar arasına aynı veya farklı geçiş efektleri ekleyebilir ve bu efektlerin tamamlanma sürelerini düzenleyebilirsiniz.

7. ANİMASYONLAR

 • Buradan giriş, vurgu, çıkış animasyonlarını düzenleyerek görsellere ve vurgulamak istediğiniz noktalara ilgiyi toplayabilirsiniz. Böylece PowerPoint sunumunuzu tekdüzelikten kurtarabilirsiniz.

8. SLAYT GÖSTERİSİ

 • Bu kısımdan fonksiyonel olarak sunumu geçerli slayttan başlatabilir, dilediğiniz slaytları sunumdan çıkarabilirsiniz. Özel slayt seçeneği ile aynı slaytı hedef kitlenize göre slaytlar ekleyip çıkararak kaydedip, birçok farklı sunum elde edebilirsiniz.

9. ZAMANLAMA PROVASI

 • Bu bölüm sizin veya dinleyicilerinizin slayt üzerinde okuyacağı bir bölüm varsa çok kullanışlıdır. Bu okumanın süresini kendiniz prova ederek belirleyebilir sunumun otomatik olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece PowerPoint sunumunuzun belirlediğiniz süreler doğrultusunda toplam süresi de tespit edilmiş olacaktır.

10. ASIL SLAYT

 • Bu seçeneğe tıklayarak tüm slaytlarınızda yer almasını istediğiniz bir ögeyi ekleyebilirsiniz. Bunu manuel olarak kopyalama seçeneğiyle de yapabilirsiniz. Ancak çok sayıda slayttan oluşan PowerPoint sunumlarında özellikle sonradan değişiklik yapmanız gerekirse ciddi zaman kaybına sebep olabilir.

Microsoft Office Word özelliklerini de merak ediyorsanız Microsoft Word Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 40 Özellik yazımıza bir göz atın!

Bizi Takip Edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.